Co je fake news a jaké má podoby?
V minulé lekci jsme si popsali, jaký význam mají slova, která budeme hodně používat. Už víme, co je to hoax, fake news, dezinformace,… Pojďme vyzkoušet, jak si informace pamatujeme a zkusme vysvětlit, co je fake news, třeba babičce.
‚‚Babi, fake news jsou nepravdivé zprávy, které se šíří na internetu, v tištěných médiích i v televizním vysílání. Často je můžeš vidět na sociálních sítích, třeba na instáči, nebo tikťoku. Jo jasně, tobě spíš chodí e-maily, viď. 😀 Určitě ti taky dorazil e-mail od kamarádky, který tě rozčílil a říkala sis, jak je ten svět nespravedlivý. Takovým zprávám v e-mailech, které útočí na naše emoce říkáme zase hoax. Kdybys chtěla, můžu ti i hoax popsat blíž. Teď je ale důležitý, že falešné zprávy vytváří neověření autoři, kteří záměrně manipulují s informacemi, překrucují je a zveličují. Texty, které autoři vycucají z prstu, pak vydávají za fakta. Chápeš to, babi?‘‘
Zdá se, že babička to pochopila. Jak ale působí falešné zprávy na vyspělé mimozemšťany, kteří přijeli zaútočit na planetu Zemi? To si můžete poslechnout v tomto audiu.
Toto je zatím jediný příběh, kde fake news něčemu pomohla. Neznamená to, že ji teď budeme všude chválit a vyzdvihovat. 🙂 Co je třeba si z příběhu odnést je jeden důležitý poznatek: fake news působí stejně na hloupé i prudce inteligentní bytosti. Takže není rozumné říkat: ‚‚Tomu může věřit jen úplný blbec.‘‘ 😀
Podoby fake news
Podob má mnoho, jednou vypadá jako nevinná zpráva o přítelkyni filmové hvězdy, jindy se nás snaží napálit a přinejhorším nás vybízí k nějakým hloupým činům nebo postojům.
Teď si postupně ukážeme 3 příklady z praxe. Upozorňujeme, že se v níže uvedených článcích jedná o informace, které jsou falešné a nepotřebujete je vědět. Můžete si je přečíst jen ze zvědavosti.
Na levé straně jsou uvedeny pravdivé informace a čísla o dopadu falešné zprávy. Na pravé straně je odkaz na fake news. Ještě se k ukázkám reálných fake news několikrát v kurzu vrátíme. 😉
Příklad fake news číslo 1
Vydal: lajkit.cz portál plný fake news
Autor: Redakce
Datum: 25.duben 2016
Interakcí na facebooku: 25 000
Realita: Keanu Reeves nic takového nikdy neřekl.
Článek neobsahuje žádný zdroj, ze kterého čerpá a z velkou pravděpodobností se Keanu Reeves nebude svěřovat redakci lajkit.
Originální fake news: Keanu Reeves napsal komentář o životě, který ohromil celý svět
Příklad fake news číslo 2
Vydal: idnes.cz
Autor: (liv) Linda Veselá
Datum: 26.února 2020
Počet komentářů: 1 545
Realita: Převzané doporučení je návod, jak přežít při dlouhodobém výpadku elektrické energie a fotografie pochází z Itálie.
Tato zpráva se rozšířila českým internetem a i díky ní mnozí lidé ve velkém vykupovali trvanlivá jídla.
Autor originálního doporučení prohlásil, že taková opatření v nouzovém stavu kvůli nemoci COVID-19 jsou naprosto zbytečná a neodpovídají situaci. Autorka článku Linda Veselá prostě jen doporučení zkopírovala a nezajímala se o dopad, který způsobí.
Originální fake news: Co dělat v případě epidemie? Pomohou zásoby vody i hotovosti
Příklad fake news číslo 3
Vydal: pravyprostor.cz
Autor: Redakce
Datum: 1. říjen 2019
Počet komentářů: 2 000 + čtenářů
Realita: Švédsko nepřestává učit starou historii. Jedná se pouze o návrh změny školství.
Zprávu, že švédské školy ze svých osnov vymažou starověkou historii a budou vyučovat pouze tu od 18. století, hojně přebraly české dezinformační weby. Navíc ji prezentovaly jako hotovou věc, i když se jedná o zatím nepředložený návrh. Ve všech případech ji navíc pojaly výrazně jednostranně: citovaly historiky, kteří byli tímto návrhem rozhořčeni, ale rozhodly se necitovat nikoho ze Švédské národní agentury pro vzdělávání, která s návrhem přišla. Původně zpráva vyšla na webech Sputnik a Russia Today.
Originální fake news: Švédské školy už nebudou učit starou historii