V čem spočívá síla fake news
Fake news se povedlo pár nechutných kousků. Zbavila nás jistoty a nalomila důvěru k jakýmkoli informacím, které se k nám dostávají.
Dopředu nevíme, že právě čteme falešnou zprávu. Nikdo ke zprávě nepřilepí nálepku: ‚‚Gratuluji k plýtvání časem, právě si čtete falešnou zprávu.‘‘ Tato nejistota nás vede k dvěma extrémním jednáním. Buď slepě věříme všemu, co si přečteme nebo nevěříme nikomu a ničemu.
Ani jedno chování nám moc nepomáhá. Buď jsou z nás důvěřiví hlupáci nebo věčně naštvaní páprdové, co čekají každou hodinou konec světa. Kurz děláme i proto, abychom vám ukázali zlatou střední cestu. Cestu, která vám zabrání v tom, stát se hloupými páprdy.
Před příchodem internetu byly zprávy částečně cenzurované. To znamená, že lidé, kteří zprávy vytvářeli rozhodovali o tom, jaké informace jsou podle nich pro veřejnost důležité, a jaké prostě nezveřejní. Vždycky to nebylo ku prospěchu věci, protože takový autor má velkou moc, kterou lze i zneužít. Kladní hrdinové si však díky moci mohli najít čas informace ověřit z různých zdrojů a až po ověření, že informace sedí, zprávu vydat. Navíc novinařina byla velmi ceněná práce a trvalo roky, než člověk dostal prostor psát články do velkých novin.
Dnes můžete začít s ‚‚novinařinou‘‘ hned teď a nikdo vám v tom nezabrání. Další velkou silou fake news je proto nekonečné množství autorů = zdrojů, ze kterých informace pramení. Každý blog, profil na sociální síti je zdroj informací. A v takové smrduté haldě informací, abychom se přehrabovali vidlemi. 😉