Jaké používá principy a jak na nás působí?
Princip maskování:
Jedním z hlavních principů, nebo chceš-li zásadou, kterou fake news využívá je snaha o co nejlepší maskování.
Princip maskování jsme zmiňovali již v první lekci, vzpomeneš si v jaké souvisloti? 😉
Jestli má mít fake news co největší zásah, potřebuje, aby nebyla brzy prokouknuta – aby se mohla dál šířit a zasáhnout co největší počet uživatelů.
Někdy je falešná zpráva do očí bijící a nepotřebuje žádné velké znalosti čtenáře, aby byla odhalena. Jednoduše si hned po přečtení nadpisu řeknete, že si z vás někdo dělá legraci a je hotovo. Některé ale vyžadují naší velkou snahu pro odhalení.
Jejich maskování často pomáhá fakt, že část zprávy má hlavu i patu a někdy může mít i pravdivý základ, ale další částí je blábol, který je smyšlený a snaží se nás zmást, zmanipulovat……! Nevěšte ale hlavu, tímhle kurzem fakt makáme na tom, abyste se v tomto prostředí neztratili.
Princip emoce:
Dalším důležitým principem, který falešné zprávě dává dlouhou životnost a velký zásah je její emotivní zabarvení. Prostě a jednoduše, když útočí na naše city. Pak máme pocit, že se nás zpráva bezprostředně týká a co to má za následek? Přestaneme myslet. Emoce totiž dokážou vyřadit náš selský rozum a tím ztrácíme jedinou zbraň, kterou před fake news disponujeme.
Takže si řeknete: Přesně tohle říkám celou dobu, tak šup s tím na web, aby ostatní viděli, že to říká i někdo, kdo tomu opravdu rozumí…
Princip neověřitelnosti:
Říká se: Důvěřuj, ale prověřuj! No jo, ale všimli jste si někdy, že u falešných zpráv je prověřování věc téměř nemožná? Často neobsahuje žádné odkazy na zdroje ze kterých bylo čerpáno a když už nějaký funkční odkaz najdeš, tak často odkazuje na další nedůvěryhodný web, kde se snaží ti informace naservírovat tak, abys nabil dojmu, že předchozí zpráva je pravdivá.
Někdy by se mohlo zdát, že nejsnazší cesta k ověření zprávy bude zavolání nebo napsání přímo autorovi článku. No kdo jiný, by Ti mohl ke zprávě mohl dát lepší vysvětlení než autor samotný. Ejhle, autor je někdo kdo se jmenuje Redakce, APL, Anonymex apod.
Princip přehlcenosti:
Další důležitý prvek, který ti nedá vydechnout! V orientaci mezi těmi pravdivými a falešnými zprávami dokáže pěkně zamotat hlavu. Přehlcenost informacemi ti nedává dostatečný prostor vytvořit si odstup a o zprávě přemýšlet. Místo mozku používáme jen emoce, a to není zrovna dobrá obrana.
Rádio, televize, noviny, internet, rodiče, spolužáci… Ze všech stran se něco dozvídáme, a abychom se z toho nezbláznili, musíme umět informace omezovat. Neříkáme, že byste měli omezit kontakt se spolužáky nebo přestat poslouchat rodiče. 🙂 Stejně jako v přijímání potravy i v přijímání informací je důležitá střídmost. Nenechte se přehltit množstvím těch zbytečných. Zkus si zvolit zdroje kterým se dá věřit. U těch hledej odpovědi na své otázky. Sleduj jen informace, které tě opravdu zajímají.