Kdo je tvůrce fake news? Co z toho má?
Jaký může být člověk, který vědomě pracuje na lžích? O tom se můžeme dlouze bavit a určitě najdeme hodně výstižných popisů. Co je však podstatné je to, že musí být náramně motivován! A jedním ze skvělých motivačních výmyslů jsou peníze.
Tvůrcům fake news jde především o zisk. To ve své podstatě není nic špatného, na tom je dnes založené každé podnikání, ale správné podnikání má i jiné motivace než zisk. Jsou to kladné motivace jako pomoc druhým vyřešit nějaký problém, ochrana přírody nebo pomoc slabším. Tvůrce fake news další pozitivní motivace postrádá a mnohdy může být sám zmanipulován.
Už jsme se bavili o tom, jak na nás fake news působí. Jakmile se přišlo na to, jak dobře útočí na naše základní emoce, začali tvůrci přemýšlet, jak na tom dobře vydělat. A začlo se trollit ve velkém.
V tomto audiu navštívíme volbu trollího krále a dozvíme se něco o smrdutém charakteru těchto postaviček.
Troll = přezdívka pro tvůrce falešných zpráv a také člověka, který záměrně uráží ostatní na internetu (převážně v diskuzích).
Na falešných zprávách se dá vydělat minimálně dvakrát. Dezinformační weby vypadají jako pokojík před úklidem. Všude samá reklama! A z reklamy plynou peníze. Protože má troll rád peněz hodně, většinou nepíše jen tak pro radost, ale na objednávku. Takovým zákazníkem může být stát, organizace nebo jednotlivec, který má zájem lidi zmanipulovat ve svůj prospěch. A protože fake news skvěle fungují a přinášejí zisk, proudí do nich čím dál tím víc peněz.
Trollové mají práci, zákazníci jsou spokojení a k nám se dostává obrovské množství informací, které vůbec nepotřebujeme znát.
Čím víc zpráv, tím víc peněz. A jak kvalitní informace jsou? To moc tvůrců nezajímá.
Kde všude můžeme na falešné zprávy narazit?
Pro rodiče : Pokud byste se chtěli dozvědět něco o českých trollech doporučujeme článek českého rozhlasu.