Kde se s ní můžeme potkávat?
V předchozí kapitole jsme si popsali trolly, kteří fake news vytváří a šíří. Teď si povíme něco o tom, jak se k nám zprávy dostávají.
Určitě nikoho nepřekvapí, že k nám proudí plno lživých informací ze sociálních sítí, a že si můžeme nějakou tu nepěknou zprávu přečíst na webu.
Co vás možná překvapí je, jak často se k nám falešné informace dostávají od ostatních lidí. Většinou to nedělají vědomě, jen řeknou: ‚‚A čet si to taky? To je síla, viď!?‘‘ Někdo je dokonce ochotný se pro takovou informaci bít! Naštěstí jen stačí říct: ‚‚Na té zprávě se mi něco nezdá, mrknem na ní spolu? ;)‘‘ Třeba tvůj návrh dotyčný odmítne. I odmítnutí je mnohem lepší, než někomu kvůli zprávě, která není důležitá, vyrazit zuby nebo vytrhat vlasy.
Fake news na webu
Nejčastěji se s fake news setkáváme na webu. Pro šíření fake news a dezinformací jsou zakládány speciální stránky. Ty označujeme jako dezinformační. Mají za cíl v lidech vyvolávat nedůvěru, nejistotu a strach. Čím méně jste totiž sebe-vědomí, jistí a pokorní, tím snáze vás ostatní dokážou manipulovat.
Když už někdo napíše článek, který má za cíl dezinformovat co nejvíc lidí, je jasné, že se musí dostat i na sociální sítě.
Na sítích ho sdílejí trollové, za pomocí vymyšlených profilů nebo stránek, které již mají své čtenáře. Později bohužel smyšlené články sdílí i reální uživatelé, kteří s tvorbou fake news nemají nic společného.
Jak takové falešné zprávy na webu a sociálních sítích odhalovat, si řekneme v příští lekci.