Vlastní názor

Panečku vlastní názor, to je dneska silná zbraň. Můžeme díky němu vědomě šířit dobré myšlenky nebo lhát, jak když tiskne. Vlastní názor je tedy opravdu dobrá věc, ale mít kvalitní vlastní názor to už je pořádná fuška. Potřebujeme znát dostatek informací, a chápat co s čím souvisí. To všechno chce hodně času. Když ho nemáme je férové přiznat, že na danou věc vlastní názor prostě nemáme. Je to mnohem lepší, než mít názor úplně na všechno.
Kolem nás běhá plno takových, co mají názor na všechno. Bohužel nejde o jejich vlastní názor. Jen tlumočí názor někoho jiného a sami si to možná neuvědomují. Pozor na to, že máme přirozený sklon k tomu, chovat se podobně.
Moc pěkně to vysvětlili vědci : David Dunning a Justin Krueger. Vyzkoumali, že obrovskou sebejistotu máme tehdy, když o dané věci téměř nic nevíme. Jakmile se ponoříme do práce hlouběji a získáme dostatek potřebných informací, sebejistota klesá. Skvělou zprávou je, že se časem staneme odborníky! A ještě lepší zprávou je, že s naší odborností získáme přesnější odhad o tom, jak si stojíme, než jsme měli na začátku.
Teď už víme, že vlastní názor je důležitý. Dostatek informací nám pomůže k tomu, aby byl vlastní názor kvalitní. S takovýmto nástrojem snadno obstojíme i ve vyhrocených situacích v běžném životě. A co víc, když se nám povede správně utvořit a vyslovit názor, možná ani k žádné nepříjemné situaci nedojde. Poslechněte si příběh o Hance, její kámošce a jednom parném odpoledni v kavárně…
Vlastním názorem sdílíme své myšlenky. Sdílením ovlivňujeme své okolí v reálném světě i na síti. Jak se způsob sdílení informací měnil v průběhu času?