Sdílení
My lidé milujeme příběhy. Od nepaměti je rádi posloucháme s nastraženýma ušima a často je i sdílíme dál. Dnes sdílení příběhů není žádný problém, ale jak takové sdílení mohlo vypadat v době, kdy se naší zemí proháněli šlechtici na koních?
Dříve si informaci lidé předávali ústně. Jednoduše jeden člověk řekl něco druhému, ten zase třetímu, a tak dále… Protože jsme hlavy děravé, dokážete si asi představit, jak se původní informace zkreslila, než se dostala k padesátému člověku. 😀
Kupříkladu takové hrdinské balady. Některé z nich, by se díky smyšleným pasážím, daly označit za předchůdce hoaxu. Může za to sdílení od člověka k člověku a snaha vypravěče příběhy přikrášlit.
Aby nedocházelo k těmto ‚‚drobným‘‘ nepřesnostem, vymyslelo se písmo. A tak vzdělaní lidé získávali informace také z knih. Když už si totiž dal někdo práci s psaním knihy a získal cenné suroviny, musel tomu, co píše, pevně věřit.
Čas běžel dál a přinesl první vynález, telegraf. Přístroj, díky kterému bylo možné přenášet zprávy písemně z místa na místo, bez toho, aby se dva lidé osobně setkali.
A potom to šlo hopem. Kino, telefon, rádio, televize… Přenos příběhů se skokově zrychlil. Z hlemýždě se najednou stala sprintující myš. Navíc už nebyla potřeba, přenášet informace prostřednictvím jednoho člověka druhému. Objevila se možnost vyprávět stejný příběh tisícům lidí, někdy i najednou. Něco takového je skvělým nástrojem pro manipulaci. 😉
Ale čas se nezastavil. Přišly mobily a hlavně internet. Díky němu už je možné oslovit miliony lidí na celé planetě. Nejnovější informace jsou na internetu. Tam získáváme přehled o světě, a to, co se nám líbí, sdílíme s přáteli nebo známými. Občas i s úplně neznámými. 😉 Jestliže díky televizi a rádiu byl prostor pro manipulaci, internet otevírá dveře do úplně jiného světa.
Vývoj jde kupředu. Možná ještě tvoji rodiče žili bez mobilů, internetu a počítačů. Až budeš příště na návštěvě u babičky a dědy, zeptej se jich třeba na to, proč chodili do kina. Je možné, že ti odpoví: ‚‚Protože televize doma nebyla.‘‘ 🙂
Proto musíme být ohleduplní. Je třeba je omluvit, že hned všemu nerozumí a často jsou pomalí. Čas se zrychluje. Za jejich života se z myši stal gepard, a ten myši snadno uteče.