Dezinformace, lži, hoax – 1. lekce

Ovlivňování a manipulace

Ovládání a manipulace

Ovlivňování

Abychom pochopili význam slova manipulace, musíme se nejdříve mrknout na to, co znamená slovo ovlivňování.

Všichni jsme ovlivňováni svojí rodinou, kamarády, učiteli, sousedy. Ovlivňují nás dokonce i lidé, které osobně neznáme (youtubeři, influenceři, politici,…). Svůj vliv na nás má i místo, kde žijeme. Lehce se může stát, že z tebe vyroste pěkný tlustoprd, když budeš žít na místě, kde v okolí není žádná tělocvična, či sportovní klub. Nebo se můžeš vypracovat v prvotřídního programátora, když tě na škole osloví učitel skvělým přístupem.

Stejně jako ostatní ovlivňují nás, my zase ovlivňujeme je. Naše chování a zvyky lidé bedlivě sledují. Tisíce let se to učíme. Dokonce naše chování sledují i zvířata. Nejvíce si toho můžeme všimnout na domácích mazlíčcích. Domácí mazlíček přesně ví, jak se má zachovat, aby dostal pamlsek. 😉

Každopádně ovlivňování je chování, které děláme schválně nebo nevědomě s úmyslem druhému prospět. V tom se zásadně odlišuje od manipulace.

Manipulace

Už jen to slovo zní nebezpečně. Co potom jeho význam. Manipulace se také týká chování člověka vůči druhému. Ten, kdo druhého manipuluje je přezdíván manipulátor. Chová se tak, aby se druhý člověk rozhodoval ve svůj neprospěch.

Manipulátor z toho samozřejmě musí těžit. Velice rád zatajuje informace nebo je výrazně upravuje. My pak vytváříme vlastní názor na situace, které se třeba ani nestaly. Manipulaci v malém popisuje tento příběh.

Když já tě tak miluju!
photo 1518558406542 3dc7f0e69a40?ixlib=rb 1.2 dezinformace
Fotografii vytvořil Matthew Fassnacht pro Unsplash

Manipulátoři nejsou žádnou novou skupinou lidí. Tito chamtivci jsou tu od vzniku lidstva. Dnešní doba jim však poskytla technologie, které jsou pro manipulaci jak dělané. Vesele využívají dezinformací, které ve velkém šíří přes sociální sítě. Skvěle pracují se strachem a snaží se nás přesvědčit, že je pořád čeho se bát. 

Když během druhé světové války Němci zabrali Československou republiku, pouštěli v německých kinech krátké filmy. V těch ukazovali své vojáky, jak předávají jídlo hladovějícím československým obyvatelům. Ukazovali se jako zachránci. Realita však byla přesně opačná. U nás byla úroveň života vysoká. Jídla dostatek, o práci nebyla nouze. V Německu však mnoho lidí trpělo bídou. Takhle přesně vypadá manipulace, která je podpořena dezinformací.