Dezinformace
Slovem dezinformace se poslední dobou začaly označovat téměř veškeré falešné, poplašné a mylné zprávy. Často můžeme slyšet slovo dezinformace i tam, kde se mluví o hoaxu či fake news. Pokud bychom někomu tvrdil, že jde o to samé, nic tak hrozného by se nestalo. V této a dalších dvou kapitolách si však přesně vysvětlíme, co jsou dezinformace, co hoax a co fake news. Hranice mezi těmito slovy jsou tenké a mnohdy se vzájemně prolínají. Příště se můžeš před kamarády či rodiči vytáhnout, jak tomu všemu rozumíš 😉
Dezinformace znamená záměrné šíření nepravdivých informací za účelem ovlivnit názor nebo rozhodování příjemců.
Pro úplné pochopení je velice důležité abychom si ke slovu dezinformace přidali ještě dvě slova, o kterých jsi možná ještě neslyšel. Jsou to pojmy misinformace a malinformace. Misinformace je zjednodušeně informace chybná, kde se pochybení vyskytlo nějakým nedopatřením. Protože chybovat je lidské, je vypořádání s tímto nešvarem naprosto jednoduché. Tvůrce zprávy se jednoduše omluví a uvede věc na pravou míru. Omluva je v tomto případě nejsnazší identifikátor misinformace.
Naproti tomu stojí malinformace, která se povětšinou zakládá na pravdě, ale má za úkol někoho poškodit. Může jít například o zveřejnění osobních informací, nebo o Tvé fotky nebo videa, u kterých rozhodně nechceš, aby je někdo viděl. No a teď zpět k té naší dezinformaci… ta se nachází někde mezi svou hloupoučkou a zlou sestřičkou. Je zároveň chybná a úmyslná, chceš-li zákeřná… Pokud tedy máš pocit, že jsi na nějakou chybnou informaci narazil, pokus se přijít na to o jakou z těchto tří se jedná… velice Ti to pomůže s jejím dalším nakládáním.