Fake news
Pod fake news patří veškeré webové články i příspěvky na sociálních sítích, které se tváří jako zpravodajství, ale šíří očividné lži, výmysly nebo polopravdy. Někdy se o fake news mluví jako o falešných zprávách, což je volný překlad z angličtiny.
V mnoha případech jsou dílem cizích zpravodajských služeb, které se tak snaží ovlivňovat veřejné mínění, například volební výsledky. Fake news jsou hlavně zveřejňované na pochybných dezinformačních webech. To nám pomáhá s jejich rychlým odhalováním. Horší je to, že jsou často sdílené pod falešnými účty na sociálních sítích. Občas na takové statusy naletí i živý člověk. Nám se to také několikrát stalo. Pokud si všimneš, že kamarád nebo známý sdílel fake news, upozorni ho na to v komentáři nebo soukromé zprávě.
Ověřování může být i zábavné…
Aby byla fake news důvěryhodnější a dokázala více zaujmout naše emoce, bývá často doprovázena fotografiemi a videi. Většinou u nich nenajdeme žádnou informaci o tom, kdo a kde fotku nebo video pořídil. To je však důležitá informace. Bez ní se snadno může stát, že text vůbec fotografii neodpovídá. Třeba je jen fotka zachycená ze špatného úhlu.
Naštěstí existují online stránky jako Tin Eye, které umí vyhledat odkud video nebo fotografie u článku pochází, a kdy a kde byly použity poprvé na síti. Vyhledávání podle obrázků má mezi svými funkcemi i Google. Až se budeš někdy na internetu nudit (pokud je tedy něco takového vůbec možné 🙂 ), zkus si nějaký ten obrázek vyhledat taky.