Hra Šuškanda

Nevěř blbostem

A máme tu pro vás skvělou hru, která se hodně podobá dobře známé Tiché poště.
Cílem hry je ukázat, jak je naše komunikace nedokonalá. Budete asi překvapeni, jak často a rychle dochází ke zkreslení informací a přibarvování.

Průběh hry

Školní varianta

Pár dobrovolníků (5) „odsuneme“ stranou, aby neslyšeli, co se děje ve třídě. Po jednom je voláme před zbytek třídy. Každému příchozímu vysvětlíme, že jim budeme vyprávět krátký příběh a jejich úkolem je, co nejpřesněji si jej zapamatovat a převyprávět dalšímu dobrovolníku v pořadí. Prvnímu z dobrovolníků příběh přečteme.
Zbytek třídy bedlivě sleduje, k jakým změnám v příběhu dochází. Až se všichni vystřídají a pobaví, máme ideální prostor k diskusi. 

Domácí varianta

Domácí varianta se od školní liší v počtu sledujících. Proto si první dobrovolník vybere a přečte příběh sám a přetlumočí jej dalšímu členu rodiny.
Protože tak není prostor sledovat celý vývoj, můžete se natáčet a pobavit se ještě jednou ze záznamu.

Krátký příběh

Ředitel policejní stanice v Gróském městě Appat si stěžuje na zavádějící chování místních tučňáků. ‚‚S velkou oblibou přecházejí v houfech přes silnice. Bohužel hlavně mimo vyznačené přechody pro chodce. To výrazně zvyšuje počet dopravních nehod v našem jinak poklidném městečku!‘‘ postěžoval si pan ředitel Oleg.

Ochránci zvířat preventivně stávkují, protože se domnívají násilí, které může být na tučňáky ze strany policie vytvářeno. Organizátor místního spolku pro ochranu zvířat Herbert Orchestrion médiím sdělil : ‚‚Musíme se postarat o zvířata, na která bychom měli být patřičně hrdí. Jsou to živé bytosti, které se nemohou sami bránit. Mluvíme zde za práva tučňáků. Za práva na svobodný pohyb.‘‘

Situce je vyhrocená od chvíle, kdy se zvýšil počet dopravních nehod z 1 nehody měsíčně na 2 nehody měsíčně, což je zvýšení o 100%. Každá druhá nehoda je potom zaviněna nepozorností řidičů při pohledu na přecházející tučnáky.

Hra Šuškanda
  • Co se dělo s informací v průběhu vyprávění?
    Hned po prvním dobrovolníku většinou zůstává jen kostra příběhu. Často se mění jména, pořadí a dokonce se objevují nové informace, které v původním příběhu nebyly.
  • Co způsobuje takové nepřesnosti v komunikaci?
    Tady přichází na řadu např. kapacita paměti, subjektivní pohled dobrovolníka a jeho pozornost.
  • Je vhodné si uvědomit, že se to děje v naší komunikaci neustále. Jaké z toho plynou důsledky?
  • Jak můžeme komunikaci zlepšovat?
    Vyžádat si, zda bylo sdělení správně pochopeno, opakovat, naslouchat, apod.

Další lekce tě čekají v menu. Vyber si tu, která tě nejvíce zajímá. 🙂 Doporučujeme lekce probírat od začátku do konce.