Chybí odkazy na zdroje
Určitě jsi mnohokrát slyšel přísloví „Důvěřuj, ale prověřuj“. Máme za to, že toto přísloví nepotřebuje nějaké složité vysvětlení. V živé debatě je snadné zeptat se, kde k těm informacím člověk přišel, ale když se budeš pohybovat v prostředí internetu, kde si informace čteš nebo je sleduješ ve videu, tuhle možnost nemáš.
K ověření pravdivosti informací na internetu slouží odkazy na zdroje. To v jednoduchosti znamená, že ti autor článku/videa poskytne odkaz, na kterém máš informace, ze kterých čerpal. To se používá hlavně v případě, že je potřeba nějaké tvrzení doložit nebo chceš-li dokázat. Něco podobného se používá v knihách. Na posledních stránkách je rejstřík, kde jsou zdroje uvedeny.
Ověřování zdrojů je časově velmi náročné. Proto tento bod patří až za prověření titulku a autora. Prošel nadpis a autor našimi pravidly? Potom se můžeme podívat po zdrojích, ze kterých autor čerpal.
Pojďme mrknout na ukázku článku, kde je odkaz na zdroje velmi důležitý, ale nějak ho nelze najít. 😉
Jak odhalit fake news
Děti školu milují a chtějí do ní chodit i v sobotu
20.7.2019 / Učitel Pečínka – ZŠ Ploučnice
Více jak 80 % žáků základních škol chodí rádo do školy a z toho více jak polovina z nich, by chtěla do školy chodit i v sobotu…
Učitel ZŠ Ploučnice
Děti milují školu, důkazem takového tvrzení byl průzkum oblastního učitele ZŠ Ploučnice. Ten u žáků zjistil, že školu milují tak, že by v ní chtěli trávit více času. Jsou ochotni zkrátit víkend a docházet do budovy ZŠ i v sobotu. To je nádhera.
Jasný, na první pohled je to hloupost. Ale co když ne, a ty budeš muset podle nového nařízení chodit do školy i v sobotu? Bylo by fajn zjistit, jestli existuje výzkum, který se na takovou otázku žáků ptal. Na to by ti skvěle posloužil odkaz na zdroje, ze kterých autor čerpal. Ty jsi ale u článku nenašel. To je dost podezřelé.
Zpráva má sice emotivní nadpis, ale týká se tě osobně. Takže proč článek nerozkliknout? Autor se zdá být reálný. Bohužel není moc kvalitní novinář, protože si zdroje neověřuje, dokonce je ani neuvádí. V takovém případě zřejmě půjde o fake news.
Článek neuvádí aktivní proklikl na zdroje? Nebo zdroje sice uvádí, ale jsou na první pohled nedůvěryhodné? Už ti to v mozku šrotuje? Správně, máš v rukou další nástroj, jak falešnou zprávu odhalit. Víš, že zdroj je základ každého kvalitního článku. 😉
K ověřování zdrojů ti pomůže i skvělá služba: vyhledávání podle obrázků. 😉