Jak odhalit fake news podle obrázků
Emotivní nadpis a nemožnost dohledat zdroje. To jsou silné zbraně! Skoro tak silné, jako zbraně, které mají na seznamu mimozemšťané v audio příběhu z minulé lekce. Kdybychom chtěli na náš seznam pomyslných zbraní falešných zpráv přidat další, tak by se určitě jednalo o obrázky. Jak odhalit fake news podle obrázku?
Teď si možná říkáš: „Jaký obrázky?“, tak mi tě nenecháme dlouho tápat. Myslíme ty obrázky, které jsou u falešné zprávy nebo v odkazu na ní. Taková dobře zvolená fotka, dokáže slušně ovlivnit naše emoce, a v kombinaci s parádním nadpisem, je to téměř smrtící koktejl pro náš zdravý rozum.
Máme tu ale další nástroj, jak nakopnout fake news. Slyšeli jste někdy, že se například na Googlu dá vyhledávat podle obrázků? To jednoduše znamená, že do vyhledávače nahraješ fotku a google ti najde, jestli už někde byla použita. Snadný způsob jak zjistit, že se tě někdo snaží oklamat. Stejně funguje třeba vyhledávač TINEYE.COM.
Manipulace pomocí fotek nás dokáže snadno oklamat. Naštěstí spousta chytrých hlav pracuje na ochráně před takovou nechutností.
Určitě znáš aplikaci WHATSAPP, přes kterou často komunikuješ se svými kamarády. Tak právě tahle appka chystá funkci vyhledávání obrázku také (jednoduše přímo v aplikaci). A co víc? Měla by umět prozkoumat i původ přeposílaných zpráv (Hoaxů), takže budeš moci zjistit, jestli se zpráva, která je „zaručeně“ pravdivá a aktuální, už nějaký ten čas po síti netoulá. Pokud testování uspěje a vychytávka se dostane do oficiální aplikace, budeš mít další skvělou zbraň proti fake news.